Celý tento článok vznikol vlastne úplnou náhodou. Písala nám naša čitateľka Oľga, že by potrebovala poradiť outfit na svadbu svojej dcéry. Slovo dalo slovo a dozvedeli sme sa, že sa jedná o krásne tradičnú slovenskú svadbu. Takú, ktorú už len tak bežne nevidíte. A o to viac nás to zaujalo. Povedali sme si, že by aj vás mohlo zaujímať, ako to na takejto svadbe vyzerá a že tým možno inšpirujeme aj niektoré budúce nevesty. A tak sme sa s milou nevestičkou stretli na jednom veľmi príjemnom posedení pri kávičke a zistili pre vás, ako vlastne tento nápad vznikol a čo všetko potom nasledovalo 😉
Prečo ste sa rozhodli pre takúto tradičnú slovenskú svadbu? A prečo práve tento prvok/ornament?
Keďže môj otec a v podstate celá naša rodina je súčasťou Občianskeho združenia Klobáskový klub, tak my tradíciami v podstate žijeme. Klobáskový klub Sládkovičovo vznikol ako iniciatíva vybraných nadšencov pre zachovanie gurmánskych tradícií a kultúrneho dedičstva po našich predkoch. Moji prarodičia z maminej strany pochádzajú z Maďarska. Boli Slováci z dolnej zeme, z okolia Pitvaroša a práve výšivka, ktorá bola na opasku, je typický vzor pre túto oblasť. Najčastejšie je na obrusoch, obrúskoch a porceláne. A tak som si povedala, že prečo by som ho nemohla mať na svadobnom opasku. Avšak, keď tak nad tým rozmýšľam, má to aj iný dôvod. Moja babka, s ktorou som mala veľmi blízky vzťah, sa veľmi chcela dožiť mojej svadby. Stále to opakovala. A ja si to pamätám, hoci som bola vtedy len v teenagerskom veku. Tak veľmi chcela byť súčasťou mojej svadby, ale bohužiaľ. Práve takto som ju preniesla na svadbu. Zároveň som si uctila jej pamiatku a to všetko, čo mi do života dala a čo ma aj za tých pár rokov naučila.
Čo bola prvá vec, ktorú si si objednala?
Bol to opasok a od tohto momentu sa začal odvíjať zvyšok svadby. Až podľa neho som si začala vyberať šaty. Pretože ten opasok a to, čo symbolizoval, bolo/je dôležitejšie ako šaty z požičovne. A potom to už prirodzene pokračovalo v tomto duchu. Všetky tlačoviny boli s rovnakým motívom, či už oznámenie, menovky, zasadací poriadok, etiketa na svadobné víno, magnetky pre svadobčanov, ženíchove manžetové gombíky a mnoho ďalšieho. Všetko som to objednávala od dievčeniec zo Sashe.sk.
Boli všetky módne kúsky, ktoré sa objavili na svadbe, od slovenských výrobcov?
Dá sa povedať, že áno. Celé sme to začali šperkovať. Ženích mal aj ponožky so slovenským vzorom (Fusakle) a ja som mala náušnice z kolekcie Mileva od Petry Tóth, ktoré boli požičané od mojej sestry. Keďže každá nevesta má mať niečo nové, niečo staré, niečo požičané a niečo modré. Nové som mala topánky, staré som mala spodné prádlo, požičané náušničky a modrý ľudový podväzok, ktorý mi podarovala podľa tradície moja sestra. Tá bola aj hlavnou družičkou. Ona mala šaty od slovenskej návrhársky Kataríny Vargovej a ľudový opasok bol hand-made od mojej maminky. A takto to pokračovalo ďalej a ďalej. Krstní rodičia sa rozhodli, že si oblečú kroje. Pridal sa aj brat mojej maminy s družkou, ktorí si kroje požičali z folklórneho súboru Lúčnica. Jednoducho všetkým hosťom sa táto myšlienka tak zapáčila, že sa chceli na tom nejako podielať a vytvoriť poriadnu ľudovú veselicu. Takmer všetci muži na svadbe mali motýlika s ľudovým motívom. Dievčence zas mali vo vlasoch stuhy, venčeky alebo kvetinové ozdoby. Mnohé mali aj šaty s ľudovým vzorom, alebo aspoň s ľudovým detailom. Výšivka je aj teraz veľmi módnym prvkom a preto nebol problém zohnať vhodné oblečenie, na ktorom by bola.
Súhlasil manžel s nápadom na ten unikátny prvok/ornament, aj so všetkým ostatným? Pomáhal s prípravami?
Môj manžel je úžasný. My sa na mnohých veciach zhodneme veľmi rýchlo. Ohľadom svadby sme sa už na začiatku, že sa ho budem pýtať len otázky, na ktoré bude odpovedať áno/nie. Takže som sa ho nepýtala, či dáme modrú alebo bielu stuhu na ozdobu stola. A vlastne, v tomto som sa spoľahla na profesionálku a plne jej dôverovala. Detailmi som ho jednoducho nezaťažovala. V jeho réžii však bolo vybrať dídžeja, osvetlenie sály, menu, vybrať víno a kúpiť si oblek. Také tie chlapské technické veci.
Aká bola tvoja predstava svadby?
Ja som si nezakladala na veciach, ktoré budú na svadbe. Ja som sa hlavne sústredila na to, aby tam bolo dobré jedlo, výborná hudba a príjemné svetlo, ktoré dotvorí atmosféru. Neriešila som, či budem mať na stoličkách čipku bielu alebo krémovú a podobné veci, ktoré podľa mňa vôbec nie sú na svadbe dôležité. Pretože darmo máte nádhernú výzdobu, keď hostia odchádzajú hladní, alebo už po hodine, pretože DJ hrá sám pre seba a nie pre nich.
Čo bolo pre teba na tvojej svadbe naozaj výnimočné? Myslím niečo, čo ťa chytilo za srdce a vieš, že si to budeš navždy pamätať…
Ja som bola najšťastnejšia, že som tam mala všetkých ľudí, ktorých mám rada. Že naozaj všetci mohli prísť, urobili si čas a boli súčasťou toho momentu, ktorý patril iba nám, keď sme si povedali to magické „áno“. Veci sú dočasné a radosť z nich je prchavá, ale zážitky sú navždy. Myslím si, že nikto na našu svadbu nezabudne a to bolo našim cieľom. Tú atmosféru, ktorú vytvorili hlavne naši hostia, rodina, priatelia, a lásku, ktorá bola celý čas vo vzduchu, na to asi naozaj nikdy nezabudnem.
Čo pre teba v móde znamená tradícia? Nosíš niečo v tomto štýle aj bežne?
Momentálne je podľa mňa tradícia v móde veľmi „IN“. Už som spomínala výšivku, ale trendy je aj čipka a mnoho krojových prvkov, ako sú blúzky s nariasenými rukávmi. Sú toho teraz naozaj plné obchody. Aj ja niečo takéto v šatníku mám. Pred touto módnou vlnou, asi 2 roky späť, sme si my dievčatá dali ušiť ľudové sukne a tak sme reprezentovali Klobáskový klub na rôznych súťažiach. Ale bežne som ju nenosila. Svadobný opasok určite ešte sem-tam vytiahnem a skombinujem aj s klasickými šatami prípadne sukňou.
Máš svoju obľúbenú slovenskú značku?
V ostatnej dobe som dosť prepadla slovenským výrobkom a veľa vecí si objednávam zo sashe.sk. Mám už mnoho vecí od slovenských tvorcov. Opasok vyrábala Folkova, náušničky od Petry Tóth, ktorá je momentálne moja No. 1. Ďalej Zuzana Zachar, ktorej šaty sú ako druhá koža. Mám aj tikoki tenisky s ľudovým motívom a vlastním aj tričko od Danyela art , ktorej tvorba sa mi takisto páči. Lull je zase neskutočne pohodlné oblečko a na čo sa chystám je značka WTF . Oni sú fakt úžasní. Veľmi dúfam, že raz mi niečo ušije aj Michaela Ľuptáková, ktorej originálna tvorba sa mi neskutočne páči a je nezameniteľná.
Ak sa chcete inšpirovať outfitom na takúto tradičnú slovenskú svadbu, jeden nájdete napríklad TU
Viac o niektorých slovenských výrobcoch sa dočítate tu:
Autor článku: Veronika Maronová
cialis
Netradične tradičná slovenská svadba